NAŠI PACIENTI
TOBI
Tobi je jedenáctiletý jorkšírský teriér, kterého k nám do ordinace přivedla dlouhodobá bolestivost krku. Po akutní epizodě byl medikován léky proti bolesti, které po dobu působení ztlumily klinický příznak – bolest, ale pes stále nebyl ve své kůži. Bál se každého pohlazení, schovával se, neskákal, zkrátka byl na sebe abnormálně opatrný.
V ordinaci jsme udělali RTG krční páteře, který odhalil kompresi krčních obratlů v rozsahu C5-C7 a přechodový obratel v kříži. Tobimu jsme tedy doporučili Dornovu metodu. Již po prvním ošetření se pes výrazně zlepšil – začal opět vyhledávat společnost svých páníčků a opět dovádí jako správný teriér!
Na základě výborných výsledků, které Dornova metoda měla na Tobiho, podstoupila ošetření si pejskova majitelka. Nás těší, že Dornova metoda pomáhá a přejeme Tobimu i jeho paničce spoustu společně nachozených kilometrů!
EMIR
Emir je čtrnáctiletý jezevčík, který náhle ochrnul na pánevní končetiny. Majitel jej vzal ke svému ošetřujícímu lékaři, který na základě vyšetření vyřkl podezření na výhřez meziobratlové ploténky. Možností bylo buď pejska operovat (což vzhledem k pokročilému věku a celkovému zdravotnímu stavu nakonec nebylo majiteli doporučeno) nebo uspat. Protože Emir má doma ještě novou několika měsíční fenečku, se kterou si i přes svůj hendikep hrál, majitel hledat další možná řešení - a narazil na DM. Protože prognóza byla špatná a operace již nereálná, přistoupili jsme k ošetření psa dornovkou. Již po prvním ošetření bylo vidět, že se pes začíná na zadní končetiny stavět a stav se celkově začal mírně zlepšovat. Největší překvapení nám ale Emir přichystal, když na čtvrté ošetření si již přišel po svých! Video, jak si "ochrnutý" Emir sám došel na svou "masáž" můžete vidět na našem Facebooku. Pevně věříme, že se bude Emir i dále zlepšovat a pokročilý seniorský věk si ještě pořádně užije!
BELLA
Bella je sedmiletá zástupkyně plemene bearded kolie, která byla do naší ordinace předvedena z důvodu velké bolestivosti krku. Problémy byly v minulosti řešeny konzervativně léky, límcem a klidovým režimem. Nastavená terapie však vždy zafungovala jen zpola – Bella sice nenaříkala bolestí, ale byla skleslá, strnulá a jako by stále čekala, při jakém pohybu jí bolest opět nemile překvapí.
Již po prvním ošetření byl efekt Dornovy metody velice zřetelný – bolestivost krku ustoupila a Bella byla značně živější. Majitelé k nám začali chodit na DM v pravidelných intervalech nejprve 2x za měsíc, následně 1x za měsíc. Zároveň jsme dodělali RTG krční páteře, kde jsme odhalili zejména kompresi krčních obratlů, kterou se snažíme pravidelným ošetřováním rozvolnit. Aktuálně je Bella již dva měsíce zcela bez jakékoli bolestivosti, skáče, dovádí a svou hyperaktivitou udivuje nejen nás, ale i své majitele. Dle majitelky je fenka jak politá živou vodou – z dříve rozvážného a líného psa se stalo opět dovádivé a hravé „odrostlé štěně“.
ARANKA
Fenka bostonského teriéra Aranka má vrozenou deformaci páteře - klínovitý obratel na přechodu hrudní a bederní páteře. Aranka má ohromnou chuť do života, je schopná chodit, i když ne zcela normální chůzí, nemůže vůbec skákat, neumí správně sedět ani nevrtí ocáskem. Majitelka ji přivedla do naší ordinace na ošetření Dornovou metodou ve věku šesti měsíců. Aranka měla extrémně svázané lopatky, vpáčená ramena a vytočené lokty z důvodu přetěžování přední části těla, výrazný byl také posun pánve a mírná subluxace v kyčli. Fenka absolvovala cca 5 ošetření v rozmezí 2-4 týdny a s každou náštěvou s radostí konstatujeme zlepšování pohybu. Samozřejmě nejsme schopni napravit změny na páteři, ale správným ošetřením dornovkou se vždy upraví upraví postavení všech přetěžovaných částí těla a uvolní se spazmy. V současnoti je patrné zlepšování nasvalení pánevních končetin, fenka je schopná zaujmout polohu vsedě a začíná dokonce vrtět dosud nehybným ocáskem. Aranka se tak stává našim pravidelným pacientem a do ordinace vždy vbíhá s neuvěřitelnou radostí.
Fotografie Aranky a RTG snímek naleznete na našem facebooku zde.
BONETA
Osmiletá fena kanárské dogy Boneta byla přivedena do naší ordinace poté, co narazila celou přední částí těla do překážky a měla výrazné problémy s chůzí, vrávorala a nechtěla se příliš pohybovat. Na hlavě měla patrné odřeniny, hlavu nesla níže postavenou. U feny bylo provedeno klinické a rtg vyšetření, při kterém se potvrdil posun v oblasti pátého až sedmého krčního obratle. Feně byly nasazeny léky a navržen absolutní klid. Po odeznění akutní bolestivosti byla u Bonety provedena Dornova metoda, při které bylo napraveno chybné postavení krční páteře a srovnání celé kostry. Již za tři dny byla patrná úleva a zlepšení stavu.
Po dvou měsících byla Boneta přivedena do ordinace znovu, tentokrát jsme museli chirurgicky ošetřit oblast tváře, kde se jí ze starých odřenin vytvořil hluboký absces. Nyní již je ale Boneta v pořádku.
NELLY - stav po polyradikuloneuritis
Šestiletá fenka křížence Nella onemocněla toxoplazmozou a následně u ní tato infekce vyvola akutní polyradikuloneuritidu (zánět nervových kořenů). Infekce byla přeléčena, zánět nervů taktéž, bohužel fenka, navzdory vzorné péči majitelky , stále nebyla tři měsíce od onemocnění schopná pohybu. Měla sice snahu pohybovat se odrážením pánevních končetin, ale nemohla sama stát ani vůbec nechodila. Při DM bylo patrno enormní vpáčení ramenních kloubů, posun v oblasti krční páteře a pánve, upraven propad křížové kosti.
A výsledek? Již první dny po ošetření bylo patrné výrazné zlepšení stavu a po deseti dnech začala fenka sama chodit! Jsem šťastná, že díky dornovce mohu svým pacientům takto pomoci.
BENNY
Benny je šestiletá border kolie, která poukaz na Dornovu metodu vyhrála na závodech, kterých se pravidelně účastní. Benny je pracovně využívána v záchranářské kynologii. Ošetření Dornovou metodou je všeobecně pro pracovně zatěžované psy velice vhodné, neboť napravuje posuny v pohybové soustavě a napomůže tak udržení psa v dobré kondici.
Benny naštěstí žádné pohybové ani jiné problémy netrápí, i přes to si ošetření Dornovou metodou maximálně užívala. Preventivní ošetření je vhodné provádět alespoň dvakrát do roka.
FIBBY - malá šampionka
Fibby je tříletá fenka mopse, kterou panička přivedla, protože se jí nezdálo mírné vyhrbení hřbetu, na které poukázal rozhodčí na výstavě. Majitelka na fence nepozorovala žádné pohybové potíže, nicméně po ošetření Dornovou metodou si všimla, že fenka náhle nese hlavu vzhůru a lépe si "vykračuje". Důvodem bylo urovnání posunů v krční páteří, které byly také příčinou následného vyhrbení v oblasti beder. "Dornovka" byla u této feny provedena čtyřikrát a Fibby nejenže už na výstavách nemá chybu, ale hlavně si zvesela a s lehkostí pobíhá po světě.
Štěňátko boxera - zatím náš nejmladší pacient!
Toto štěňátko přišlo s majitelkou do naší ordinace již několik málo dní po porodu kvůli špatnému postavení končetin. Ihned po porodu to vypadalo, že štěně ani nebude schopné chodit a je to adept na utracení, ale jelikož to byl jediný chlap mezi sestřičkami, nechtěla se paní majitelka ukvapit a přinesla štěňátko na konzultaci k nám. Během prvních dnů svého života pejsek prokázal, že žít chce – baštil, co se do něj vešlo a na křivé nožičky se taky stavěl, byť stále nejistě. V ordinaci jsme provedli základní klinické vyšetření a ukázali paní, jak lze pomocí speciálního chvatu používaného při Dornově metodě končetinu rovnat do správné polohy. Šikovná paní majitelka se rozhodla věnovat šťěnátku svůj čas a vyplatilo se! I přes složitější start se dnes štěňátku daří a my věříme, se správnou péčí ho už jeho nožky zlobit nebudou!
AISHA
Tato krásná zástupkyně plemene akita inu byla do naší ordinace přivedena z důvodu potíží s chůzí. Fenka při klinickém vyšetření vrávorala a zadní část těla jí úplně padala - nohy zkrátka neposlouchaly. Provedli jsme tedy RTG vyšetření, které odhalilo spondylózu – degenerativní onemocnění páteře. Po stanovení diagnózy bylo přistoupeno k prvnímu ošetření Dornovou metodou, která je při degenerativních onemocnění skeletu a pohybového aparátu celkově skvělým terapeutickým pomocníkem. Kvůli akutnímu problému byla následně metoda opakována za dva týdny. Fenka již po prvním ošetření začala chodit mnohem lépe a druhé ošetření její stabilitu ještě více upevnilo. Dnes pacientka dochází na Dornovu metodu pravidelně každý měsíc a žádné pohybové potíže už ji nesužují. I přes to, že se jedná o rezervovanou a k cizím lidem nedůvěřivou fenku, zvládá ošetření levou zadní. Aisha nám tedy ukázala, že obavy majitelů kvůli spolupráci jejich pejska s lékařem, jsou ve velkém procentu případů zcela zbytečné.
V naší ordinaci Sanovet máme v péči celou smečku velškorgíků- proádíme u nich preventivní ošetření a u starších zvířat DM výborně pomáhá s udržením dobrého pohybu. S těmito nádhernými přátelskými a mazlivými psíky je dělat Dornovu metodu opravdu radost.
Nejmladší členka smečky Sofinka má problémy s pohybovým aparátem, dlouhé tělíčko hůře zvládalo rychlý růst, po pravidelném ošetření Dornovou metodou se stav kloubů výrazně zlepšil a Sofinka si každé ošetření doslova užívá.
LESAN aneb bolavá záda jezevčíků
Dvanáctiletý jezevčík Lesan, je stálým pacientem v naší ordinaci, léčí se dlouhodobě pro silnou epilepsii. Tentokrát ale majitelé přivedli Lesana celého skleslého, pohyboval se strnule, s bolestí. K potlačení akutní bolestivosti jsem použili léky, ale záhy poté byl Lesan opakovaně ošetřen Dornovou metodou, která byla v tomot případě velice úspěšná, Lesanovi se velice ulevilo a stav se, zaklepat, nevrátil. Nyní chodí Lesan na pravidelné preventivní ošetření přibližně jednou za měsíc a už zase vesele běhá po zahradě.
Labradorka Sofi navštívila naši ordinaci v Tišnově- ošetření Dornovou metodou si po počáteční nervozitě ráda nechala líbit a určitě jí pomůže v rychlejší regeneraci po porodu a odchovu štěńátek.
ANIKA
Anika, 9ti-letá fenka bernského salašnického psa byla přivedena do naší ordinace pro již téměř měsíc trvající pohybové potíže, fena nebyla schopna vůbec zvednout hlavu, chodila pomalu a s hlavou u země, nežrala, byla apatická. Na rtg snímcích se prokázaly výrazné změny v oblasti krční páteře- obratle byly výrazně stlačené k sobě a tlakem zřejmě způsobovaly extrémní bolestivost krku.
Fenka dostávala injekce proti bolesti, bohužel bez výrazného efektu.
Po zhodnocení rtg snímků a základním klinickém vyšetření byla fence provedena kompletní Dornova metoda s uvolněním všech kloubů končetina a následně i celého průběhu páteře. Maximální pozornost byla věnována právě krční páteři a také uvolnění hrudníku. Fenka již po dvou dnech od ošetření jevila výrazné zlepšení a po deseti dnech, při předvedení na další dornovku se na nás už od dveří smála úžasným psím úsměvem a vesele pohazovala hlavou. Bylo provedeno další ošetření pro stabilizaci stavu a vzhledem ke změnám na páteři doporučeno pravidelné ošetřování touto metodou.
Jsme rádi, že se nám podařilo fence pomoci, protože právě radostný projev fenky je pro nás tou největší odměnou!
KRONOS
Dvouletý stafordshirský bulteriér Kronos trpí od štěněte pohybovými obtížemi, rtg byla zjištěna silná dysplazie lokte s rozvíjející se artrozou. Kvůli změnám v lokti se bohužel také začaly pejskovi vytáčet karpální klouby a tlapky až zcela dozadu, což mu způsobovalo nemalé obtíže. Kronos byl u nás opakovaně ošetřován Dornovou metodou a již po druhém ošetření ustalo nepříjemné kulhání, pes se pohyboval lépe a s menšími obtížemi. Tlapky se ale bohužel srovnaly vždy jen na chvíli po ošetření, poté se vracely do špatné rotované polohy. Proto jsme začali používat kinesiotaping- tzv. tejpování, které vyztužilo končetinu a napomohlo správnému pohybu. Vzhledem k nutnosti dlouhodobého používání jsme nyní nechali ušít pro Kronečka ortézu , která plní funkci tejpů, je však snadno snímatelná.
I v případě tohoto pacienta se velice rychle projevil pozitivní efekt DM a přestože nejsme schopni vrozenou vadu loktů vyléčit, můžeme aspon takto pejskovy výrazně pomoci a zlepšit mu kvalitu života.
DANEČEK
Daneček je čtyřletý slovenský kopov, velice cenný myslivecký pes, který měl před třemi měsíci na jiném pracovišti operován kolenní vazy. Následkem nesprávné bandáže došlo k poškození inervace, ztrátě hluboké citlivosti, končetinu vůbec nezatěžoval.
Do naší ordinace přišel 5 týdnů po operaci, kdy majitelé měli od několka veterinářů sdělenu velice špatnou prognozu. Prováděla jsem ošetření Dornovou metodou v intervalu cca dvakrát týdně, majitelé i pes skvěle spolupracovali. Po třech týdnech došlo k návratu citlivosti a k obrovské radosti nás všech dnes již pes nohu zatěžuje a chodí!
MALTÉZSKÝ PSÍK NERO
Desetiletý maltézáček Nero je v péči naší ordinace již dleší dobu, trápí ho dlouhodobě bolesti krční a bederní páteře, má vytočené tlapky v karpálním kloub, rtg vyšetřením byla zjištěna spondyloza v krční páteři a artroza karpu. Pejsek byl již dřível ošetřován terapeutickým laseremi i magnetoterapií. Všechny tyto procedury přinesly většinou krátkodobé zlepšení. Majtelka měla z provedení Dornovy metody obavu vzhledem k poměrně neklidné, místy až agresivní povaze pejska. V tomto připadě jsem před vlastním ošetřením nechala pejska poměrně dlouho volně pobíhat v místnosti, mohl si vše očuchat, uklidnit se, zjistil, že mu nehrozí žádné nebezpečí. Výrazně k navození klidu pomohla esence rozmarýnového oleje. Vlastí ošetření poté pejssek bez větších problémů zvládl a následné ošetření po cca dvou týdnech si již příjemně užívatl. Po ošetření Dornvou netodou majitelka pozorovala výrazné zlepšení pohyblivost pejska a jeho mnohem lepší náladu. Další ošetření doporučujeme zatím v cca jednou měsíčně.
HONEY
Tříletá fenka bernského salašnického psa- více než rok špatně nese hrudní končetiny, "strouhá" drápama o zem, celkově se hůře pohybuje. Byla léčena na jiných pracovištích jen medikamenty. Provedla jsem kompletní ošetření Dornovou metodou, při kterém jsem nalezla extrémně svázané obě lopatky, rotaci v oblasti šestého krčního obratle a velký posun v oblasti prvního a druhého krčního obratle. Bylo to až neuvěřitelné, jak fenka ihned po ošetření zvedla radostně nahoru hlavy a váhavě nastupovala tanečními kroky předními končetinami. Po týdnu bylo provedeno rtg, které potvrdilo nález , za další týden opět DM. Potíže ustoupily o 80 procent, v terapii budeme pokračovat. Je to ohromná radost vidět , jak mohu dornovkou pomáhat!
BÍLÝ BOXER DEJZY
Dejzy, 5tiletá bílá boxerka, je značně pracovně zatěžována, její velkou radostí jsou obrany. Dornova metoda byla provedena v rámci prevence. Dejzy měla oboustranně svázanou lopatku, mírný posun pánve a krčních obratlů, mimo jiné také vlivem velké zátěže obran na tyto partie těla.
Dornova metody výrazně pomáhá pracovním plemenům v udržení dobré kondice a zdraví pohybového aparátu, frekvence ošetření doporučujeme minimálně jednou za půl roku.
DORNOVA METODA U KOČEK
Ošetření Dornovou metodou lze provést také u koček. Na rozdíl od psů ale kočky mají mnohem více pružné tělo a jsou tedy méně náchylné k onemocnění pohybového aparátu.
Nejčastějšími kočičími pacienty jsou kočky, které utrpěly nějaký úraz , nehodu, trauma. V těchto případech Dornova metoda může velice dobře pomoci v léčbě a výrazně urychlí rekonvalescenci.
Také některá plemena koček jsou častěji postižena onemocněními pohybového aparátu, např. se setkáváme poměrně často s onemocněním kolenního kloubu u mainských mývalích koček.
Na přiložené fotografii je kočka plemene ragdoll, u kterých byla prováděna Dornova metoda u chovných zvířat z preventivního důvodu. Kočky ošetření dornovou metodou poměrně v klidu snášely.